Jak zaplanować naukę gry na organach?

Kiedy zainteresowany decyduje się samodzielnie zacząć naukę gry na instrumencie, może napotkać pewne dylematy: jak zacząć naukę gry na organach? Jak ją zaplanować? Jak poukładać sobie kolejność tematów? Na czym się skupić na każdym etapie? Co jest ważne w nauce gry na organach?

Obejrzyj live na ten temat!

Te wątpliwości spróbowała rozwiać Zuzanna Bator na spotkaniu live na YouTube z cyklu Organowe Rozmowy. Nagranie obejrzysz tutaj:

https://youtu.be/Vuep4ea5ip4

Pamiętaj – wszystko w swoim czasie! 🙂

Zaplanuj naukę gry na organach krok po kroku!

  1. Określ cel nauki gry – dla siebie (hobby), aby pracować w kościele, a może by zostać zawodowym muzykiem i koncertować? Od tego zależy, na czym skupisz się teraz i w przyszłości. Twoje cele oczywiście mogą się zmienić w czasie i to zupełnie w porządku! 🙂
  2. Zanim zaczniesz uczyć się czytać nuty, spróbuj najpierw usiąść na zmianę trochę do pianina, trochę do organów, i pograć ze słuchu. Poimprowizuj, popróbuj różnych schematów na klawiaturze i grać to, co Ci się podoba.
  3. Poznaj nuty i naucz się je czytać – graj z nut.
  4. Czas na harmonizację! Dobrze na tym etapie zadbać o to, by wiedzieć, co się gra.
  5. Spróbuj improwizować – po prostu usiądź i zacznij grać, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy i Ci się podoba! To świetny sposób na zaczynanie sesji ćwiczeniowych i „przywitanie się” z instrumentem. 🙂
  6. Poznaj style wykonawcze – jak się gra muzykę dawną, romantyczną, minimalną? Co kiedy było modne i dlaczego?
  7. Jeśli po drodze czujesz przytłoczenie lub zagubienie w tematach, masz dużo pytań i wątpliwości – być może to sygnał, że przydadzą Ci się konsultacje indywidualne u nauczyciela, który podpowie Ci, co konkretnie możesz poprawić lub jak możesz sobie pomóc. Od czasu do czasu warto skonfrontować swoją grę z kimś innym.
  8. Nie koncentruj się na rzeczach mało ważnych na Twoim etapie nauki. Model organów elektronicznych niekoniecznie będzie najistotniejszą informacją. 😉 Ważniejsze jest to, jak siedzimy przy instrumencie, jak podchodzimy do konkretnego utworu czy instrumentu, co potrafimy przy prawdziwych organach. Dla całkiem początkujących nawet keyboard będzie dobry. 😉
  9. Zaplanuj ćwiczenie na instrumencie w tzw. mikrosesjach – tak, nawet 15 min dziennie ma sens! Planuj tyle, ile możesz i dokładnie zaplanuj, co w tym czasie chcesz zrobić. Na czym się skupisz podczas jednej sesji? Może rozczytasz pierwsze 2 systemy utworu? Może poćwiczysz jedno najbardziej kłopotliwe miejsce? Można przesiedzieć i 3 godzinny bezmyślnie, a można w 15 min nauczyć się dobrze czegoś bardzo konkretnego. Ćwicz z głową!
  10. Jeśli zastanawiasz się, „jak TAK NAPRAWDĘ gra się na organach?”, mamy złą wiadomość – sztuka jest niezwykle subiektywną dziedziną i nie ma jednej, uniwersalnej zasady interpretowania i wykonywania muzyki organowej.

Moglibyśmy podsumować to tak: jak nauczyć się gry na organach? Jak zacząć naukę gry na organach?
Po prostu zacząć. I mieć z tego frajdę! 🙂

Tego wszystkiego uczymy w naszej wirtualnej Szkole Organów! Jeśli chcesz nauczyć się grać na organach lub rozwinąć swoje umiejętności i wiedzę, dołącz do naszych kursów online!

Pełną ofertę znajdziesz na naszej stronie: https://szkolaorganow.pl/sklep/

Podziel się tym wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera!


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.